A premium FDM printer by CraftUnique
| CraftBot 2 | |
| Brand | CraftUnique |
| Volume |
9.84 x 7.87 x 7.87 inch (WxDxH)
(25 x 20 x 20 cm) |
| Nozzles | 1 |
| Layer Resolution | 100 microns |
| Material Diameter | 1.75 mm |
| Max. Extruder Temperature | ?°C |
| Nozzle Diameter | 0.4 mm |
| Heated Bed | Yes |
| Suggested Material | PLA, ABS, HIPS, PETG |
| Print Speed | 200 mm/s |
| Connectivity | USB Wi-Fi |
MakerBot Sketch Large
Prusa MK4S
Flashforge Artemis
MakerBot Sketch Sprint
Qidi Q2 Combo