A mid-priced FDM printer by Explorer
| Explorer | |
| Brand | Explorer |
| Volume |
5.12 x 7.09 x 5.91 inch (WxDxH)
(13 x 18 x 15 cm) |
| Nozzles | 1 |
| Layer Resolution | 100 microns |
| Material Diameter | 1.75 mm |
| Max. Extruder Temperature | ?°C |
| Nozzle Diameter | 0.4 mm |
| Heated Bed | No |
| Suggested Material | PLA |
| Print Speed | 80 mm/s |
| Connectivity | USB SD-Card |
Tronxy Moore 1
Easythreed
Malyan M320
Creality Ender 3 S1X
Tronxy Moore 2 Pro