A mid-priced FDM printer kit by Alunar
This is a variation of ALUNAR 3D Printer I3 Aluminum DIY Quick Assembly Large FDM 3D Printing Machine Size 8.66"x 8.66"x 11.8"
| Alunar | |
| Brand | Alunar |
| Volume |
8.66 x 8.66 x 11.8 inch (WxDxH)
(22 x 22 x 30 cm) |
| Nozzles | 1 |
| Layer Resolution | 50 microns |
| Material Diameter | 1.75 mm |
| Max. Extruder Temperature | ?°C |
| Nozzle Diameter | 0.4 mm |
| Heated Bed | Yes |
| Suggested Material | ABS, PLA, HIPS, Wood, PC, PVC |
| Print Speed | 150 mm/s |
| Connectivity | USB SD-Card |
Creality Ender 3 V2
Longer LK5 Pro
Creality Ender 3X
Creality Ender 3
Creality Ender 3 V3 SE