A mid-priced FDM printer kit by Other
This is a variation of Luxnwatts Creality 3D Printer CR-10 10S Updated Dual Z Axis 300x300x400mm Printing Size DIY 3D Printer Kit With Filament Monitor 0.4mm Nozzle 1.75mm Filament(Orange)
| Creality CR-10 | |
| Brand | Other |
| Volume |
11.81 x 11.81 x 15.75 inch (WxDxH)
(30 x 30 x 40 cm) |
| Nozzles | 1 |
| Layer Resolution | 100 microns |
| Material Diameter | 1.75 mm |
| Max. Extruder Temperature | ?°C |
| Nozzle Diameter | 0.4 mm |
| Heated Bed | Yes |
| Suggested Material | PLA, ABS, TPU, Copper, Wood, ?arbon Fiber |
| Print Speed | 200 mm/s |
| Connectivity | USB SD-Card |
Longer LK5 Pro
Tenlog TL-D3 Pro
Creality Ender 3 V2
Creality Ender 3X
Creality Ender 3 V3 SE