A mid-priced FDM printer kit by Tevo
| Tevo Tarantula I3 | |
| Brand | Tevo |
| Volume |
7.87 x 7.87 x 7.87 inch (WxDxH)
(20 x 20 x 20 cm) |
| Nozzles | 2 |
| Layer Resolution | 50 microns |
| Material Diameter | 1.75 mm |
| Max. Extruder Temperature | ?°C |
| Nozzle Diameter | 0.4 mm |
| Heated Bed | Yes |
| Suggested Material | PLA, ABS, PETG, WOOD, PVA |
| Print Speed | 150 mm/s |
| Connectivity | USB SD-Card |
Creality Ender 3 V2
Tenlog TL-D3 Pro
Creality Ender 3X
Tronxy CRUX 1S
Longer LK5 Pro