A mid-priced FDM printer kit by Creality
This is a variation of Creality Ender 3 V3 SE 3D Printer, 250mm/s High-Speed Desktop Printer, CR Touch Auto-Leveling, Sprite Direct Extruder, Dual Z-Axis, Auto-Load Filament, 8.66x8.66x9.84 Print Volume, Easy Assembly
| Creality Ender 3 V3 SE | |
| Brand | Creality |
| Volume |
8.66 x 8.66 x 9.84 inch (WxDxH)
(22 x 22 x 25 cm) |
| Nozzles | 1 |
| Layer Resolution | 100 microns |
| Material Diameter | 1.75 mm |
| Max. Extruder Temperature | 260°C |
| Nozzle Diameter | 0.4 mm |
| Heated Bed | Yes |
| Suggested Material | PETG, PLA, TPU |
| Print Speed | 255 mm/s |
| Connectivity | SD-Card |
Creality Ender 3X
Creality Ender 3
Creality Ender 3 V2
Tronxy CRUX 1S
Longer LK5 Pro