A mid-priced FDM printer kit by Elegoo
| Elegoo Neptune 4 Plus | |
| Brand | Elegoo |
| Volume |
12.6 x 12.6 x 15.16 inch (WxDxH)
(32 x 32 x 39 cm) |
| Nozzles | 1 |
| Layer Resolution | 100 microns |
| Material Diameter | 1.75 mm |
| Max. Extruder Temperature | 300°C |
| Nozzle Diameter | 0.4 mm |
| Heated Bed | Yes |
| Suggested Material | PLA, TPU, PETG, ABS, ASA, Nylon |
| Print Speed | 500 mm/s |
| Connectivity | USB Wi-Fi Ethernet |
Sovol SV06 Plus ACE
Creality Ender 3 V3 Plus
Elegoo Neptune 4 Max
Sovol SV08
Creality Ender 3 V3 KE