A high-end FDM printer by MakerBot
|
MakerBot Method X Carbon Fiber 3D Printer with Smart Spool with RFID Sensor, Hex Key, Cloud Print, Circulating Heated Chamber, and RapidRinse Support For $4499.99 on Amazon (As of May 13, 2026, 12:52 PST - Details) | |
| Brand | MakerBot |
| Volume |
7.5 x 7.5 x 7.75 inch (WxDxH)
(19 x 19 x 20 cm) |
| Nozzles | 2 |
| Layer Resolution | 20 microns |
| Material Diameter | 1.75 mm |
| Max. Extruder Temperature | 260°C |
| Nozzle Diameter | 0.4 mm |
| Heated Bed | Yes |
| Suggested Material | ABS, ASA, PLA, Tough, PVA, SR-30, NYLON, PETG |
| Print Speed | ? mm/s |
| Connectivity | USB Wi-Fi Ethernet |
Buy this 3d printer:
Dremel DigiLab 3D45
Prusa XL
Prusa MK4S
MakerBot Sketch Large
Prusa Core One