A mid-priced FDM printer kit by Prusa
|
Original Prusa MK4 3D Printer Kit, Removable Sheets, Beginner-Friendly DIY Kit, Fun to Assemble, Automatic Calibration, Filament Sample Included, Build Volume 250×210×220mm For $958.50 on Amazon (As of Apr 30, 2026, 13:52 PST - Details) | |
| Brand | Prusa |
| Volume |
9.84 x 8.27 x 8.66 inch (WxDxH)
(25 x 21 x 22 cm) |
| Nozzles | 1 |
| Layer Resolution | 50 microns |
| Material Diameter | 1.75 mm |
| Max. Extruder Temperature | 290°C |
| Nozzle Diameter | 0.4 mm |
| Heated Bed | Yes |
| Suggested Material | PLA, PETG, ABS, ASA, Flex, HIPS, PA, PVA, PC, PP, CPE, PVB, NGEN |
| Print Speed | ? mm/s |
| Connectivity | Wi-Fi Ethernet |
Prusa MK4S
Prusa Core One
Prusa CORE One+
Prusa Mini+
Creality Ender 5 Max