A mid-priced FDM printer by Sovol
This is a variation of Sovol SV06 Plus 3D Printer with 300℃ High Temp 250mm/s High Speed All Metal Hotend, Planetary Dual Gear Direct Drive Touch Screen Auto Leveling 32-bit Silent Board, Printing Size 11.8x11.8x13.4 inch
| Sovol SV06 Plus | |
| Brand | Sovol |
| Volume |
11.81 x 11.81 x 13.39 inch (WxDxH)
(30 x 30 x 34 cm) |
| Nozzles | ? |
| Layer Resolution | ? microns |
| Material Diameter | 1.75 mm |
| Max. Extruder Temperature | 300°C |
| Nozzle Diameter | 0.4 mm |
| Heated Bed | Yes |
| Suggested Material | ? |
| Print Speed | ? mm/s |
| Connectivity | USB |
Creality Ender 3 V3 Plus
Sovol SV06 Plus ACE
Longer LK5 Pro
WonderMaker ZR
Elegoo Neptune 4 Plus