A mid-priced FDM printer kit by Elegoo
This is a variation of ELEGOO Neptune 4 Plus 3D Printer, 500mm/s High Speed Printer with 300°C Nozzle, Auto Leveling and Direct Drive Extruder, 320x320x385mm Large Printing Size
| Elegoo Neptune 4 Plus | |
| Brand | Elegoo |
| Volume |
12.59 x 12.59 x 15.15 inch (WxDxH)
(32 x 32 x 38 cm) |
| Nozzles | 1 |
| Layer Resolution | 40 microns |
| Material Diameter | 1.75 mm |
| Max. Extruder Temperature | 300°C |
| Nozzle Diameter | 0.4 mm |
| Heated Bed | Yes |
| Suggested Material | PLA, PETG, ABS, TPU, ASA, Nylon |
| Print Speed | 500 mm/s |
| Connectivity | USB Wi-Fi Ethernet SD-Card |
Bambu Lab A1 Combo
Anycubic Kobra 3 Max
Creality Ender 5 Max
Sovol SV08
Creality K2 Pro