An affordable FDM printer by Flashforge
This is a variation of FLASHFORGE Adventurer 5M 3D Printer with Fully Auto Leveling, Max 600mm/s High Speed Printing, 280°C Direct Extruder with 3S Detachable Nozzle, CoreXY All Metal Structure, Print Size 220x220x220mm
|
FLASHFORGE AD5M 3D Printer,600mm/s High-Speed CoreXY Printer,1-Click Auto Leveling, 220x220x220mm Build Volume,Direct Drive Extruder,Quick-Swap Nozzle,Ideal for Rapid Prototyping&DIY 3D Printing For $239.00 on Amazon (As of May 12, 2026, 23:01 PST - Details) | |
| Brand | Flashforge |
| Volume |
8.66 x 8.66 x 8.66 inch (WxDxH)
(22 x 22 x 22 cm) |
| Nozzles | 1 |
| Layer Resolution | 100 microns |
| Material Diameter | 1.75 mm |
| Max. Extruder Temperature | 280°C |
| Nozzle Diameter | 0.4 mm |
| Heated Bed | Yes |
| Suggested Material | PLA, PETG, TPU, PLA-CF, PETG-CF |
| Print Speed | 600 mm/s |
| Connectivity | USB Wi-Fi Ethernet |
Buy this 3d printer:
Malyan M200 Ultra
Creality 3D K1C
Creality K1C
Creality Ender 3 V3 KE
Flashforge Adventurer 5M Pro