A mid-priced FDM printer by Creality
This is a variation of Creality K2 SE Combo 3D Printer, Support Multicolor Printing with CFS, 500mm/s High-Speed, Smart Auto Leveling, Solid Metal Build Frame, Fully Assembled, Next-Gen Extruder, 220×215×245 mm Build Volume
|
Creality K2 SE 3D Printer, Support Multicolor Printing Needs CFS, 500mm/s High-Speed Printing, Auto Leveling, Vibration Control, Compact Desktop Upgrate 3D Printer, Print Size 220x215x245mm For $299.00 on Amazon (As of May 13, 2026, 08:00 PST - Details) | |
| Brand | Creality |
| Volume |
8.66 x 8.66 x 9.84 inch (WxDxH)
(22 x 22 x 25 cm) |
| Nozzles | 1 |
| Layer Resolution | 100 microns |
| Material Diameter | 1.75 mm |
| Max. Extruder Temperature | 300°C |
| Nozzle Diameter | 0.4 mm |
| Heated Bed | Yes |
| Suggested Material | Hyper PLA, PLA, PETG, TPU |
| Print Speed | 600 mm/s |
| Connectivity | USB Wi-Fi |
Buy this 3d printer:
Creality 3D K1C
Creality K1C
Creality Ender 3 V3 KE
Flashforge Adventurer 5M
Flashforge Adventurer 5M Pro