A high-end FDM printer by Dremel
This is a variation of Dremel - 3D45-EDU DigiLab 3D45 Award Winning 3D Printer w/extra supplies, 30 Lesson plans, PC & MAC OS, Chromebook, iPad Compatible, Built-in HD Camera, Heated Build Plate
| Dremel DigiLab 3D45 | |
| Brand | Dremel |
| Volume |
10 x 6 x 6.7 inch (WxDxH)
(25 x 15 x 17 cm) |
| Nozzles | 1 |
| Layer Resolution | 50 microns |
| Material Diameter | 1.75 mm |
| Max. Extruder Temperature | 280°C |
| Nozzle Diameter | 0.4 mm |
| Heated Bed | Yes |
| Suggested Material | Nylon, PETG, Eco-ABS, PLA |
| Print Speed | ? mm/s |
| Connectivity | USB Wi-Fi Ethernet |
Prusa MK4S
Prusa Core One
MakerBot Sketch Large
Creality K2 Pro Combo
Creality K2 Combo