A mid-priced FDM printer by Creality
|
Creality K2 Plus 3D Printer, Support Multi Color Printing Needs CFS, 600mm/s Max Speed, Step-servo Motor System 350℃ High-Temp Print Direct Drive Extruder Large Build Volume 13.78x13.78x13.78 inch For $999.00 on Amazon (As of Apr 29, 2026, 07:33 PST - Details) | |
| Brand | Creality |
| Volume |
13.78 x 13.78 x 13.78 inch (WxDxH)
(35 x 35 x 35 cm) |
| Nozzles | 1 |
| Layer Resolution | 50 microns |
| Material Diameter | 1.75 mm |
| Max. Extruder Temperature | 350°C |
| Nozzle Diameter | 0.4 mm |
| Heated Bed | Yes |
| Suggested Material | PLA |
| Print Speed | 600 mm/s |
| Connectivity | USB Wi-Fi Ethernet |
Creality K2 Pro Combo
Creality K2 Combo
Creality K2
Creality 3D K1 Max
Flsun S1