A mid-priced FDM printer kit by Creality
|
Creality Ender-5 Max 3D Printer,400x400x400mm Large Build Volume, 700mm/s High-Speed Printing, 36-Point Auto Leveling, LAN Multi-Device Control, Professional FDM 3D Printing For $699.00 on Amazon (As of Apr 29, 2026, 05:23 PST - Details) | |
| Brand | Creality |
| Volume |
15.7 x 15.7 x 15.7 inch (WxDxH)
(40 x 40 x 40 cm) |
| Nozzles | 1 |
| Layer Resolution | 50 microns |
| Material Diameter | 1.75 mm |
| Max. Extruder Temperature | 300°C |
| Nozzle Diameter | 0.4 mm |
| Heated Bed | Yes |
| Suggested Material | Hyper PLA |
| Print Speed | 700 mm/s |
| Connectivity | USB Wi-Fi |
Sovol SV08
Sovol SV08 Max
Elegoo Neptune 4 Max
Prusa XL
Creality Ender 3 V3 Plus