A mid-priced FDM printer by Flsun
| Flsun S1 Pro | |
| Brand | Flsun |
| Volume |
12.6 x 12.6 x 16.9 inch (WxDxH)
(32 x 32 x 43 cm) |
| Nozzles | 1 |
| Layer Resolution | 100 microns |
| Material Diameter | 1.75 mm |
| Max. Extruder Temperature | 350°C |
| Nozzle Diameter | 0.4 mm |
| Heated Bed | Yes |
| Suggested Material | PLA, ABS, PETG, PC, Flexible, Nylon, Composites, ASA, PLA-CF |
| Print Speed | 1200 mm/s |
| Connectivity | USB Wi-Fi |
Flsun S1
Creality 3D K1 Max
Phrozen Arco
Creality K2 Plus Combo
Qidi Q2 Combo