A mid-priced FDM printer kit by Creality
This is a variation of Creality 3D Printer Ender 3 V3 KE Upgraded, 500mm/s Max High-Speed with Sprite Direct Extruder Supports 300℃ Printing, Auto Leveling 3D Printer for Kids and Beginners, Larger Print Size 250x220x220mm
|
Creality Ender-3 V3 KE 3D Printer, 500 mm/s High-Speed Printing with Auto-Leveling, Sprite Direct Extruder Supports 300℃ Printing, Ultra-Smooth and Stable, 220×220×250 mm Print Volume For $324.00 on Amazon (As of Apr 2, 2026, 03:58 PST - Details) | |
| Brand | Creality |
| Volume |
8.66 x 8.66 x 9.45 inch (WxDxH)
(22 x 22 x 24 cm) |
| Nozzles | 1 |
| Layer Resolution | 100 microns |
| Material Diameter | 1.75 mm |
| Max. Extruder Temperature | 300°C |
| Nozzle Diameter | 0.4 mm |
| Heated Bed | Yes |
| Suggested Material | PLA, PETG, ABS, TPU, ASA |
| Print Speed | 500 mm/s |
| Connectivity | USB Wi-Fi Ethernet |
Buy this 3d printer:
Sovol SV06 Plus ACE
Creality Ender 3 V3 Plus
Creality K2 SE
Elegoo Neptune 4 Max
Creality K1 SE