A high-end FDM printer by Prusa
|
Original Prusa XL Assembled 5-Toolhead 3D Printer, Large-Scale CoreXY, Tested, Build Volume 360×360×360mm, 5 Independent Toolheads, Multi-Material, 1.75mm Filament For $4452.06 on Amazon (As of May 13, 2026, 23:14 PST - Details) | |
| Brand | Prusa |
| Volume |
14.17 x 14.17 x 14.17 inch (WxDxH)
(36 x 36 x 36 cm) |
| Nozzles | 5 |
| Layer Resolution | 50 microns |
| Material Diameter | 1.75 mm |
| Max. Extruder Temperature | 300°C |
| Nozzle Diameter | 0.4 mm |
| Heated Bed | Yes |
| Suggested Material | PLA, PETG, ASA, Flex, PC, PP, CPE, PVB, composite materials |
| Print Speed | 200 mm/s |
| Connectivity | USB Wi-Fi Ethernet |
Buy this 3d printer:
Flashforge Guider 3 Ultra
Raise Pro3 Plus HS
Creality K2 Plus Combo
Snapmaker Artisan Premium
Prusa MK4S