A mid-priced FDM printer kit by Longer
|
Longer LK5 Pro 3 3D Printer 11.8x11.8x15.7in Large Printing Size FDM 3D Printer Fully Open Source Motherboard Upgrade TMC 2209 with Resume Printing, 95% Pre-Assembled Ideal for Beginners For $257.97 on Amazon (As of Apr 26, 2026, 12:24 PST - Details) | |
| Brand | Longer |
| Volume |
11.81 x 11.81 x 15.75 inch (WxDxH)
(30 x 30 x 40 cm) |
| Nozzles | 1 |
| Layer Resolution | 100 microns |
| Material Diameter | 1.75 mm |
| Max. Extruder Temperature | 280°C |
| Nozzle Diameter | 0.4 mm |
| Heated Bed | Yes |
| Suggested Material | PLA, ABS, Wood |
| Print Speed | 180 mm/s |
| Connectivity | USB SD-Card |
Creality Ender 3X
Creality Ender 3
Creality Ender 3 V2
Creality Ender 3 V3 SE
Tenlog TL-D3 Pro