A high-end FDM printer by MakerBot
| MakerBot Sketch Sprint | |
| Brand | MakerBot |
| Volume |
8.66 x 8.66 x 8.66 inch (WxDxH)
(22 x 22 x 22 cm) |
| Nozzles | 1 |
| Layer Resolution | 200 microns |
| Material Diameter | 1.75 mm |
| Max. Extruder Temperature | 280°C |
| Nozzle Diameter | 0.4 mm |
| Heated Bed | Yes |
| Suggested Material | MakerBot PLA, MakerBot Tough PLA |
| Print Speed | 300 mm/s |
| Connectivity | USB Wi-Fi Ethernet |
MakerBot Sketch Large
Prusa MK4S
Flashforge Adventurer 4 Pro
Creality K2 SE
Creality Ender 3 V3 KE