A mid-priced FDM printer by Bambu Lab
This is a variation of Bambu Lab P1S Combo, P1S 3D Printer and AMS, Support Up to 16 Colors/Multi Materials, 500mm/s Fast Printing & High Precision, CoreXY & Auto Bed Leveling
| Bambu Lab P1S | |
| Brand | Bambu Lab |
| Volume |
10.08 x 10.08 x 10.08 inch (WxDxH)
(26 x 26 x 26 cm) |
| Nozzles | 1 |
| Layer Resolution | 80 microns |
| Material Diameter | 1.75 mm |
| Max. Extruder Temperature | 300°C |
| Nozzle Diameter | 0.4 mm |
| Heated Bed | Yes |
| Suggested Material | PLA, PETG, TPU, PVA, PET, ABS, ASA, PA, PC |
| Print Speed | 500 mm/s |
| Connectivity | Wi-Fi SD-Card |
Bambu Lab A1 Mini
Creality K2 Pro
Bambu Lab A1
Weedo Tina2Plus
Elegoo Centauri Carbon 2 Combo