An affordable FDM printer by Sovol
|
Sovol T300 3D Printer Max Speed up to 600mm/s, Klipper Firmware 300℃ All-in-one Hotend 30s Preheat Time 81-Point Auto Leveling 95% Pre-Assembly All Metal Body 11.8 * 11.8 * 13.8in For $209.00 on Amazon (As of May 18, 2026, 16:31 PST - Details) | |
| Brand | Sovol |
| Volume |
11.81 x 11.81 x 13.8 inch (WxDxH)
(30 x 30 x 35 cm) |
| Nozzles | 1 |
| Layer Resolution | 80 microns |
| Material Diameter | 1.75 mm |
| Max. Extruder Temperature | 300°C |
| Nozzle Diameter | 0.4 mm |
| Heated Bed | Yes |
| Suggested Material | PLA, PEGR, PET, TPU, ASA, PC, PLA-CF, PA-CF, PET-CF |
| Print Speed | 600 mm/s |
| Connectivity | USB Wi-Fi |
Buy this 3d printer:
Qidi Q2
Qidi Q2C
Elegoo Centauri Carbon
Creality 3D K1 Max
Flashforge Adventurer 5M