A premium FDM printer by Creality
This is a variation of Creality K2 Pro (A) 3D Printer, Support Multi Color 3D Printing Needs CFS, 600mm/s High-Speed Printing, Smart Auto Leveling, Active Chamber Heating, Dual AI Cameras, Large Build Volume 300×300×300 mm
|
Creality K2 Pro (A) 3D Printer, Support Multicolor Printing Needs CFS, 600mm/s Max High-Speed, Dual AI Camera, Fully Assembled Auto Leveling, 300x300x300mm Large Print Volume, for Pros & Hobbyists For $1049.00 on Amazon (As of Apr 4, 2026, 01:57 PST - Details) | |
| Brand | Creality |
| Volume |
11.81 x 11.81 x 11.81 inch (WxDxH)
(30 x 30 x 30 cm) |
| Nozzles | 1 |
| Layer Resolution | 50 microns |
| Material Diameter | 1.75 mm |
| Max. Extruder Temperature | 300°C |
| Nozzle Diameter | 0.4 mm |
| Heated Bed | Yes |
| Suggested Material | PLA, PETG, TPU, ABS, ASA, PA, PC, PLA-CF, PA-CF, PPA-CF, PET-CF |
| Print Speed | 600 mm/s |
| Connectivity | USB Wi-Fi Ethernet SD-Card |
Buy this 3d printer:
Creality K2 Pro Combo
Creality K2 Plus Combo
Bambu Lab A1 Mini
Creality K2 Combo
Phrozen Arco