A mid-priced FDM printer by Qidi
This is a variation of QIDI Official Q2 Combo Multicolor 3D Printer, Full Auto Leveling, 65℃ Heated Chamber with 370℃ Bimetal Hotend Unlock PPS-CF, AI Camera and Ultra Air Filtration, 600mm/s High Speed, 270x270x256mm
| Qidi Q2 Combo | |
| Brand | Qidi |
| Volume |
10.63 x 10.63 x 10.08 inch (WxDxH)
(27 x 27 x 26 cm) |
| Nozzles | 1 |
| Layer Resolution | 100 microns |
| Material Diameter | 1.75 mm |
| Max. Extruder Temperature | 370°C |
| Nozzle Diameter | 0.4 mm |
| Heated Bed | Yes |
| Suggested Material | PLA, ABS, ASA, PETG, TPU, PA, PC, Carbon |
| Print Speed | 600 mm/s |
| Connectivity | USB Wi-Fi Ethernet |
Creality 3D K1 Max
Qidi Q2C
Qidi Q2
Creality K2 Combo
Elegoo Centauri Carbon