A premium FDM printer by Creality
This is a variation of Creality K2 Pro Combo (A) 3D Printer, Multicolor 3D Printer with CFS, 600mm/s Max High-Speed, Dual AI Camera, Fully Assembled Auto Leveling, 300x300x300mm Large Print Volume, for Pros & Hobbyist
|
Official Creality K2 Pro Combo 3D Printer, Multicolor 3D Printers with CFS, 600mm/s Printing Speed 300℃ Direct Drive Extruder Chamber Heating Dual AI Cameras, Printing Size 11.81x11.81x11.81 inch For $1049.00 on Amazon (As of Apr 4, 2026, 07:44 PST - Details) | |
| Brand | Creality |
| Volume |
11.81 x 11.81 x 11.81 inch (WxDxH)
(30 x 30 x 30 cm) |
| Nozzles | 1 |
| Layer Resolution | 50 microns |
| Material Diameter | 1.75 mm |
| Max. Extruder Temperature | 300°C |
| Nozzle Diameter | 0.4 mm |
| Heated Bed | Yes |
| Suggested Material | PLA, PETG, PET, ABS, ASA, PA, PC, PLA-CF, PA-CF, PPA-CF, TPU |
| Print Speed | 600 mm/s |
| Connectivity | USB Wi-Fi Ethernet |
Buy this 3d printer:
Creality K2 Plus Combo
Creality K2 Combo
Creality K2
Creality 3D K1 Max
Creality SPARKX i7