A premium FDM printer by Prusa
| Prusa CORE One+ | |
| Brand | Prusa |
| Volume |
9.8 x 8.6 x 10.6 inch (WxDxH)
(25 x 22 x 27 cm) |
| Nozzles | 1 |
| Layer Resolution | 50 microns |
| Material Diameter | 1.75 mm |
| Max. Extruder Temperature | 290°C |
| Nozzle Diameter | 0.4 mm |
| Heated Bed | Yes |
| Suggested Material | PLA, PETG, Flex, PVA, PC, PP, CPE, PVB, ABS, ASA, HIPS, PA |
| Print Speed | 600 mm/s |
| Connectivity | USB Wi-Fi Ethernet |
Creality K2 Pro Combo
Creality K2 Combo
Prusa MK4S
Creality K2 Plus Combo
Creality K2