A mid-priced FDM printer by Flashforge
This is a variation of FLASHFORGE AD5X Multi-Color 3D Printer with IFS, 600mm/s High Speed, 300°C High Temp Direct Extruder, Fully Auto Leveling, All Metal CoreXY,4-Color Printing for PLA-CF,PETG-CF, 220x220x220mm
|
FLASHFORGE AD5X 3D Printer,Multi-Color 3D Printer with IFS,Fully Auto Leveling with Max 600mm/s High Speed Printing and Max 300°C Nozzle,Large Printing Size 220 * 220 * 220mm For $339.00 on Amazon (As of May 12, 2026, 04:45 PST - Details) | |
| Brand | Flashforge |
| Volume |
8.66 x 8.66 x 8.66 inch (WxDxH)
(22 x 22 x 22 cm) |
| Nozzles | 1 |
| Layer Resolution | 50 microns |
| Material Diameter | 1.75 mm |
| Max. Extruder Temperature | 300°C |
| Nozzle Diameter | 0.4 mm |
| Heated Bed | Yes |
| Suggested Material | PLA, PETG, TPU, PLA-CF, PETG-CF, ASA |
| Print Speed | 600 mm/s |
| Connectivity | USB Wi-Fi Ethernet |
Buy this 3d printer:
Creality K1 SE
Creality K2
Creality 3D K1C
Creality K1C
Creality Ender 3 V3 KE