A mid-priced FDM printer by Flsun
| Flsun S1 Pro | |
| Brand | Flsun |
| Volume |
13 x 13 x 17 inch (WxDxH)
(33 x 33 x 43 cm) |
| Nozzles | 1 |
| Layer Resolution | 100 microns |
| Material Diameter | 1.75 mm |
| Max. Extruder Temperature | 350°C |
| Nozzle Diameter | 0.4 mm |
| Heated Bed | Yes |
| Suggested Material | PLA, PETG, TPU, ABS, ASA, PA, PC, PET, Carbon |
| Print Speed | 1200 mm/s |
| Connectivity | USB Wi-Fi |
Flsun S1
Creality 3D K1 Max
Qidi Q2 Combo
Qidi Plus 4
Creality K2 Plus Combo