A mid-priced FDM printer kit by IdeaFormer
|
IdeaFormer IR3 Continuous Belt 3D Printer, IR3 V2 Infinite Z Axis Conveyor Belt 3D Printer 250×250×∞mm CoreXY 400mm/s Speed with Auto Calibration for Long/Batch Model Printing For $939.99 on Amazon (As of Apr 4, 2026, 06:24 PST - Details) | |
| Brand | IdeaFormer |
| Volume |
9.84 x 9.84 x ? inch (WxDxH)
(25 x 25 x ? cm) |
| Nozzles | 1 |
| Layer Resolution | 100 microns |
| Material Diameter | 1.75 mm |
| Max. Extruder Temperature | 300°C |
| Nozzle Diameter | 0.4 mm |
| Heated Bed | Yes |
| Suggested Material | PLA, PETG, ABS, TPU, ASA, PP, Nylon |
| Print Speed | 400 mm/s |
| Connectivity | USB Wi-Fi |
We know 6 variations of the IdeaFormer IR3 V2 with the above specifications:
IdeaFormer IR3 Belt 3D Printer with Extruder, 250×250×∞mm Infinite Z Axis IR3 V2 Conveyor Belt 3D Printer
For $971.90 on Amazon (As of Apr 3, 2026, 23:20 PST - Details)
For $971.90 on Amazon (As of Apr 3, 2026, 23:20 PST - Details)
Prusa MK4S
Creality Ender 3 V3 KE
Creality Ender 3 V3 Plus
Sovol SV06 Plus ACE
Flsun T1 Max