A high-end FDM printer kit by Prusa
|
Bundle of Original Prusa CORE One 3D Printer Kit + 4 Prusament PETG 1kg Spools For $1455.48 on Amazon (As of May 12, 2026, 19:10 PST - Details) | |
| Brand | Prusa |
| Volume |
9.8 x 8.6 x 10.6 inch (WxDxH)
(25 x 22 x 27 cm) |
| Nozzles | 1 |
| Layer Resolution | 50 microns |
| Material Diameter | 1.75 mm |
| Max. Extruder Temperature | 290°C |
| Nozzle Diameter | 0.4 mm |
| Heated Bed | Yes |
| Suggested Material | PLA, PETG, Flex, PVA, PC, PP, CPE, PVB, ABS, ASA, HIPS, PA |
| Print Speed | ? mm/s |
| Connectivity | USB Wi-Fi Ethernet |
We know 2 variations of the Prusa Core One with the above specifications:
Bundle of Original Prusa CORE One 3D Printer Kit + 4 Prusament PETG 1kg Spools
For $1455.48 on Amazon (As of May 12, 2026, 19:10 PST - Details)
For $1455.48 on Amazon (As of May 12, 2026, 19:10 PST - Details)
Prusa CORE One+
Prusa MK4S
Prusa MK4
Prusa Mini+
Prusa XL