A high-end FDM printer by Prusa
|
Bundle of Original Prusa XL Assembled 5-toolhead 3D Printer, Large-Scale CoreXY 3D Printer, Assembled and Tested, 5 Independent toolheads, Multi-Material Experience + Original Prusa XL Enclosure For $5301.06 on Amazon (As of May 13, 2026, 20:44 PST - Details) | |
| Brand | Prusa |
| Volume |
14.17 x 14.17 x 14.17 inch (WxDxH)
(36 x 36 x 36 cm) |
| Nozzles | 5 |
| Layer Resolution | 50 microns |
| Material Diameter | 1.75 mm |
| Max. Extruder Temperature | 290°C |
| Nozzle Diameter | 0.4 mm |
| Heated Bed | Yes |
| Suggested Material | PLA, PETG, ASA, ABS, Flex, PVA, PC, PP, CPE, PVB |
| Print Speed | ? mm/s |
| Connectivity | USB Wi-Fi Ethernet |
Buy this 3d printer:
Raise Pro3 Plus HS
Flashforge Guider 3 Ultra
Creality K2 Plus Combo
Creality K2 Pro Combo
Snapmaker Artisan Premium