A mid-priced FDM printer kit by Creality
|
Creality Ender 5 Max 3D Printer, 700mm/s Max Printing Speed Large 3D Printer, Auto Leveling 300℃ High Temp Precise Linear Rail Dual Z Axis,Build Volume 15.75x15.75x15.75 inch For $699.00 on Amazon (As of May 1, 2026, 20:09 PST - Details) | |
| Brand | Creality |
| Volume |
15.7 x 15.7 x 15.7 inch (WxDxH)
(40 x 40 x 40 cm) |
| Nozzles | 1 |
| Layer Resolution | 50 microns |
| Material Diameter | 1.75 mm |
| Max. Extruder Temperature | 300°C |
| Nozzle Diameter | 0.4 mm |
| Heated Bed | Yes |
| Suggested Material | Hyper PLA |
| Print Speed | 700 mm/s |
| Connectivity | USB Wi-Fi |
Sovol SV08
Sovol SV08 Max
Elegoo Neptune 4 Max
Prusa XL
Creality Ender 3 V3 Plus