A mid-priced FDM printer by Tronxy
|
TRONXY VEHO 4 3D Printer with Upgraded Klipper firmware, Max 700mm/s High Speed Printing, CoreXY Structure, Print Size 400x400x400mm For $799.00 on Amazon (As of May 18, 2026, 23:24 PST - Details) | |
| Brand | Tronxy |
| Volume |
15.75 x 15.75 x 15.75 inch (WxDxH)
(40 x 40 x 40 cm) |
| Nozzles | 1 |
| Layer Resolution | ? microns |
| Material Diameter | 1.75 mm |
| Max. Extruder Temperature | 320°C |
| Nozzle Diameter | 0.4 mm |
| Heated Bed | Yes |
| Suggested Material | PLA, ABS, TPU, PETG, PP, PC |
| Print Speed | 700 mm/s |
| Connectivity | USB Wi-Fi Ethernet SD-Card |
We know 2 variations of the Tronxy VEHO 4 with the above specifications:
TRONXY Veho4 3D Printer 700mm/s High Speed 3D Priners CoreXY Structure Large Size 400 * 400 * 400mm 3D Printing
For $699.00 on Amazon (As of May 19, 2026, 06:02 PST - Details)
For $699.00 on Amazon (As of May 19, 2026, 06:02 PST - Details)
Creality K2 Pro
Flsun S1
Bambu Lab A1
Qidi Max4 Combo
Creality K2 Plus Combo