A surprisingly affordable FDM printer by Entina
|
Entina Mini 3D Printers Tina2 Basic, Fully Assembled and Auto Leveling 3D Printer for Beginners and Kids, Easy Setup, Safe Design, High Precision Printing FDM Mini 3D Printer for Home & School For $169.99 on Amazon (As of Mar 30, 2026, 00:19 PST - Details) | |
| Brand | Entina |
| Volume |
3.9 x 4.13 x 3.9 inch (WxDxH)
(10 x 10 x 10 cm) |
| Nozzles | 1 |
| Layer Resolution | 100 microns |
| Material Diameter | 1.75 mm |
| Max. Extruder Temperature | 250°C |
| Nozzle Diameter | 0.4 mm |
| Heated Bed | No |
| Suggested Material | PLA, PLA |
| Print Speed | 120 mm/s |
| Connectivity | USB Wi-Fi SD-Card |
Buy this 3d printer:
Entina Tina2C
Entina Tina2S
Weedo Tina2S
Entina Tina2 Plus
Malyan M320