A mid-priced FDM printer by Creality
|
Creality SPARKX I7 Combo 3D Printer, Multi Color with CFS Lite AI Photo to 3D Printing 500mm/s High Speed Auto-Leveling RGB Light 95% Pre-Assemble Essential Parts Low Noise 10.24×10.24×10 inch For $449.00 on Amazon (As of Apr 1, 2026, 23:59 PST - Details) | |
| Brand | Creality |
| Volume |
10.24 x 10.24 x 10.04 inch (WxDxH)
(26 x 26 x 26 cm) |
| Nozzles | 1 |
| Layer Resolution | 50 microns |
| Material Diameter | 1.75 mm |
| Max. Extruder Temperature | 300°C |
| Nozzle Diameter | 0.4 mm |
| Heated Bed | Yes |
| Suggested Material | PLA, PLA-Silk, PETG, TPU, PLA-CF |
| Print Speed | 500 mm/s |
| Connectivity | USB Wi-Fi |
Buy this 3d printer:
Creality K2
Creality K2 Combo
Qidi Q2
Qidi Q2C
Elegoo Centauri Carbon