A premium FDM printer kit by Prusa
|
Original Prusa CORE One+ Full DYI 3D Printer Kit - for Home & Business - Professional & Beginner Friendly - Free HF Nozzle & Filament - Fast & Fully Enclosed - Large Print Area 9.8x8.6x10.6in For $1349.00 on Amazon (As of Apr 5, 2026, 00:42 PST - Details) | |
| Brand | Prusa |
| Volume |
9.8 x 8.6 x 10.6 inch (WxDxH)
(25 x 22 x 27 cm) |
| Nozzles | 1 |
| Layer Resolution | 50 microns |
| Material Diameter | 1.75 mm |
| Max. Extruder Temperature | 290°C |
| Nozzle Diameter | 0.4 mm |
| Heated Bed | Yes |
| Suggested Material | PLA, PETG, TPU, PVA, PP, CPE, PVB, ASA, ABS, PC, Nylon |
| Print Speed | 600 mm/s |
| Connectivity | USB Wi-Fi Ethernet |
Buy this 3d printer:
Prusa MK4S
Prusa Core One
Creality Ender 5 Max
Prusa XL
Creality Ender 3 V3 KE