A mid-priced FDM printer by Elegoo
|
Centauri Carbon 2 Combo Multi Color 3D Printer & Rapid PLA Plus Filament Bundle 4KG For $495.76 on Amazon (As of Apr 28, 2026, 15:25 PST - Details) | |
| Brand | Elegoo |
| Volume |
10.08 x 10.08 x 10.08 inch (WxDxH)
(26 x 26 x 26 cm) |
| Nozzles | 1 |
| Layer Resolution | 100 microns |
| Material Diameter | 1.75 mm |
| Max. Extruder Temperature | 350°C |
| Nozzle Diameter | 0.4 mm |
| Heated Bed | Yes |
| Suggested Material | PLA, PETG, TPU, ABS, ASA, PA, PC, PLA-CF, PET-CF |
| Print Speed | 500 mm/s |
| Connectivity | USB Wi-Fi |
Buy this 3d printer:
Centauri Carbon 2 Combo Multi Color 3D Printer & Rapid PLA Plus Filament Bundle 4KG
For $495.76 on Amazon (As of Apr 28, 2026, 15:25 PST - Details)
For $495.76 on Amazon (As of Apr 28, 2026, 15:25 PST - Details)
Creality Hi Combo
Qidi Q2C
Elegoo Centauri Carbon
Qidi Q2
Qidi Q2 Combo