An affordable FDM printer by Bambu Lab
|
Bambu Lab A1 mini 3D Printer + LED Lamp Kit, Set Up in 20 Mins, High Speed & Precision, Full-Auto Calibration & Active Flow Rate Compensation, ≤48 dB Quiet FDM 3D Printers For $249.00 on Amazon (As of Apr 28, 2026, 20:11 PST - Details) | |
| Brand | Bambu Lab |
| Volume |
7.09 x 7.09 x 7.09 inch (WxDxH)
(18 x 18 x 18 cm) |
| Nozzles | 1 |
| Layer Resolution | 80 microns |
| Material Diameter | 1.75 mm |
| Max. Extruder Temperature | 300°C |
| Nozzle Diameter | 0.4 mm |
| Heated Bed | Yes |
| Suggested Material | PLA, PETG, TPU, PVA |
| Print Speed | 500 mm/s |
| Connectivity | Wi-Fi SD-Card |
Buy this 3d printer:
Bambu Lab P1S
Weedo Tina2Plus
Aoseed X-Maker
Malyan M200 Ultra
Bambu Lab A1