A high-end FDM printer by Flashforge
|
Flashforge Guider 3 Ultra Professional Level 3D Printer, 500mm/s High Speed Dual Extruder 3D Printer with Auto Leveling, Quick Release Nozzle, Filament Drying Chamber, Print Size 330 * 330 * 600mm For $2999.00 on Amazon (As of Apr 28, 2026, 20:30 PST - Details) | |
| Brand | Flashforge |
| Volume |
12.99 x 12.99 x 23.62 inch (WxDxH)
(33 x 33 x 60 cm) |
| Nozzles | 2 |
| Layer Resolution | 50 microns |
| Material Diameter | 1.75 mm |
| Max. Extruder Temperature | 350°C |
| Nozzle Diameter | 0.4 mm |
| Heated Bed | Yes |
| Suggested Material | PLA, PETG, ASA, ABS, PC, PA, PLA-CF, PETG-CF, PETG-GF, PA-CF, PA-GF |
| Print Speed | 500 mm/s |
| Connectivity | USB Wi-Fi Ethernet |
Buy this 3d printer:
Raise Pro3 Plus HS
Prusa XL
Creality K2 Plus Combo
Creality K2 Pro Combo
Creality K2 Combo