A mid-priced FDM printer by Creality
|
K1 Max 3D Printer, Creality 3D Printers with 600mm/s Max High-Speed, Dual-Gear Direct Extruder and Out-of-The-Box, Build Volume 11.8x11.8x11.8in For $825.94 on Amazon (As of May 11, 2026, 20:29 PST - Details) | |
| Brand | Creality |
| Volume |
11.8 x 11.8 x 11.8 inch (WxDxH)
(30 x 30 x 30 cm) |
| Nozzles | 1 |
| Layer Resolution | 100 microns |
| Material Diameter | 1.75 mm |
| Max. Extruder Temperature | 300°C |
| Nozzle Diameter | 0.4 mm |
| Heated Bed | Yes |
| Suggested Material | PLA, PETG, ABS, TPU, PA, ASA, PC, PLA-CF, PA-CF, PET-CF |
| Print Speed | 600 mm/s |
| Connectivity | USB Wi-Fi Ethernet |
Buy this 3d printer:
Creality 3D K1 Max
Qidi Q2 Combo
Creality K2 Pro Combo
Elegoo Centauri Carbon 2 Combo
Qidi Q2C