A mid-priced FDM printer by Toybox
|
Toybox 3D Printer for Beginners and Kids with Fast Printing, Easy Setup, Safe Design, Free App with Access to 7,000+ Digital Toys, 1 Filament Included - Alpha Three For $361.99 on Amazon (As of May 12, 2026, 23:50 PST - Details) | |
| Brand | Toybox |
| Volume |
2.95 x 3.15 x 3.54 inch (WxDxH)
(7 x 8 x 9 cm) |
| Nozzles | 1 |
| Layer Resolution | 200 microns |
| Material Diameter | 1.75 mm |
| Max. Extruder Temperature | 210°C |
| Nozzle Diameter | 0.4 mm |
| Heated Bed | No |
| Suggested Material | PLA |
| Print Speed | 240 mm/s |
| Connectivity | Wi-Fi |
Buy this 3d printer:
Sainsmart PrintyGo Mini
Aoseed X-Maker Joy AI+
Weedo Tina2 Mini
Weedo Tina2 V9
Entina Tina2C