A mid-priced FDM printer kit by Elegoo
|
Neptune 4 Plus 3D Printer & PLA Filament Black 4KG For $392.45 on Amazon (As of May 21, 2026, 02:11 PST - Details) | |
| Brand | Elegoo |
| Volume |
12.59 x 12.59 x 15.15 inch (WxDxH)
(32 x 32 x 38 cm) |
| Nozzles | 1 |
| Layer Resolution | 100 microns |
| Material Diameter | 1.75 mm |
| Max. Extruder Temperature | 300°C |
| Nozzle Diameter | 0.4 mm |
| Heated Bed | Yes |
| Suggested Material | PLA, TPU, PETG, ABS, ASA, Nylon |
| Print Speed | 500 mm/s |
| Connectivity | USB Wi-Fi Ethernet |
Buy this 3d printer:
Neptune 4 Plus 3D Printer & PLA Filament Black 4KG
For $392.45 on Amazon (As of May 21, 2026, 02:11 PST - Details)
For $392.45 on Amazon (As of May 21, 2026, 02:11 PST - Details)
Sovol SV06 Plus ACE
Creality Ender 3 V3 Plus
Elegoo Neptune 4 Max
Sovol SV08
Creality Ender 3 V3 KE