A mid-priced FDM printer kit by Prusa
| Prusa i3 | |
| Brand | Prusa |
| Volume |
8 x 8 x 8 inch (WxDxH)
(20 x 20 x 20 cm) |
| Nozzles | 1 |
| Layer Resolution | 50 microns |
| Material Diameter | 1.75 mm |
| Max. Extruder Temperature | ?°C |
| Nozzle Diameter | 0.4 mm |
| Heated Bed | Yes |
| Suggested Material | ABS, PLA, HIPS, Ninjaflex, Nylon, Bamboofill, Bronzefill, ASA, T-Glase, Carbon-fiber |
| Print Speed | 200 mm/s |
| Connectivity | USB SD-Card |
Creality Ender 3 V2
Creality Ender 3X
Creality Ender 3 V3 SE
Creality Ender 3
Longer LK5 Pro