A premium Lenovo touch screen laptop .
| Lenovo Yoga 710 | |
| Brand | Lenovo |
| Screen | 15.6 inches |
| Screen Surface | Glossy |
| Touchscreen | Yes |
| Pixels | 1920 x 1080 |
| Display Technology | ? |
| Brightness | ? cd/m2 |
| Refresh Rate | ? Hz |
| Storage | 256 GB(All HDs and SSDs combined) |
| Solid State Drive | 256 GB |
| Ram | 16 GB |
| CPU | Intel Core i7-6500U 2.5 GHz (6th gen Skylake Dual-Core with Hyper-Threading) |
| GPU | NVIDIA GeForce 940 MX |
| Operating System | Windows 10 |
| Weight |
4.41 pounds
(2000 grams)
|
| Release Date | ? |
HP Pavilion Gaming 15-dk0041nr
Acer Nitro 5 AN515-54
LG Gram 2in1
Acer Swift Go 14
MSI GF63 THIN 9RCX
The Lenovo Yoga 710 is on the following charts:
Laptops Touch Screen Laptop Comparison Best Laptops for less than 1000 Dollar Lenovo Laptop Comparison