An affordable HP touch screen laptop .
This is a variation of HP Pavilion 15-BA079DX - 15.6" HD Touch - AMD A10-9600P - Radeon R5 - 6GB RAM - 1TB HDD - Windows 10 - Black
| HP Pavilion 15-BA079DX | |
| Brand | HP |
| Screen | 15.6 inches |
| Screen Surface | Glossy |
| Touchscreen | Yes |
| Pixels | 1366 x 768 |
| Display Technology | ? |
| Brightness | ? cd/m2 |
| Refresh Rate | ? Hz |
| Storage | 1000 GB(All HDs and SSDs combined) |
| Solid State Drive | 0 GB |
| Ram | 6 GB |
| CPU | AMD A10-9600P 2.4 GHz (7th gen Bristol Ridge Quad-Core) |
| GPU | AMD Radeon R5 |
| Operating System | Windows 10 |
| Weight |
4.72 pounds
(2141 grams)
|
| Release Date | ? |
The HP Pavilion 15-BA079DX is on the following charts:
Laptops Touch Screen Laptop Comparison Best Laptops for less than 500 Dollar Best Laptops for less than 1000 Dollar HP Laptop Comparison
Lenovo IdeaPad 320
Dell Inspiron 5570
Dell Inspiron i3542-5000BK
HP
Dell Inspiron 5575