A surprisingly affordable Lenovo touch screen laptop that easily fits in every handbag.
|
Lenovo Thinkpad Yoga 11E (3rd Gen) 11.6" Touchscreen Convertible Ultrabook For $186.25 on Amazon (As of May 24, 2026, 09:34 PST - Details) | |
| Brand | Lenovo |
| Screen | 11.6 inches |
| Screen Surface | Glossy |
| Touchscreen | Yes |
| Pixels | 1366 x 768 |
| Display Technology | IPS |
| Brightness | 250 cd/m2 |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| Storage | 128 GB(All HDs and SSDs combined) |
| Solid State Drive | 128 GB |
| Ram | 4 GB |
| CPU | Intel Celeron N3150 1.6 GHz (Braswell Quad-Core) |
| GPU | Intel HD |
| Operating System | Windows 10 |
| Weight |
3.5 pounds
(1588 grams)
|
| Release Date | July 2017 |
We know 2 variations of the Lenovo ThinkPad Yoga 11E (3rd Gen) with the above specifications:
Lenovo Thinkpad Yoga 11E (3rd Gen) 11.6" Touchscreen Convertible Ultrabook
For $186.25 on Amazon (As of May 24, 2026, 09:34 PST - Details)
For $186.25 on Amazon (As of May 24, 2026, 09:34 PST - Details)
HP Chromebook x360 14a-ca0023nr
HP 15-dy1024wm
Lenovo IdeaPad 3
Lenovo IdeaPad Gaming 3
HP 15-dw0083wm
The Lenovo ThinkPad Yoga 11E (3rd Gen) is on the following charts:
Laptops Best Laptops for less than 200 Dollar Touch Screen Laptop Comparison Best Laptops for less than 500 Dollar Best Laptops for less than 1000 Dollar Lenovo Laptop Comparison