A premium HP touch screen laptop that does not take up much space.
| HP Spectre x360 | |
| Brand | HP |
| Screen | 13.3 inches |
| Screen Surface | Glossy |
| Touchscreen | Yes |
| Pixels | 2560 x 1440 |
| Display Technology | ? |
| Brightness | ? cd/m2 |
| Refresh Rate | ? Hz |
| Storage | 256 GB(All HDs and SSDs combined) |
| Solid State Drive | 256 GB |
| Ram | 8 GB |
| CPU | Intel Core i7-6500U 2.5 GHz (6th gen Skylake Dual-Core with Hyper-Threading) |
| GPU | Intel HD 520 |
| Operating System | Windows 10 |
| Weight |
3.17 pounds
(1438 grams)
|
| Release Date | ? |
Microsoft Surface Laptop 5
HP Pavilion x360 14m-dh1003dx
Dell XPS9350-5340SLV
Microsoft Surface Laptop Studio
Microsoft Surface Laptop 2
The HP Spectre x360 is on the following charts:
Laptops Touch Screen Laptop Comparison HP Laptop Comparison