A mid-range Dell touch screen laptop that does not take up much space.
|
Dell Inspiron 13.3" FHD 2-in 1 Laptop (7th Generation Intel Core i5, 8GB DDR4 RAM, 1TB HDD) For $489.00 on Amazon (As of May 23, 2026, 01:52 PST - Details) | |
| Brand | Dell |
| Screen | 13.3 inches |
| Screen Surface | Glossy |
| Touchscreen | Yes |
| Pixels | 1920 x 1080 |
| Display Technology | IPS |
| Brightness | ? cd/m2 |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| Storage | 1000 GB(All HDs and SSDs combined) |
| Solid State Drive | 0 GB |
| Ram | 8 GB |
| CPU | Intel Core i5-7200U 2.5 GHz (7th gen Kaby Lake Dual-Core with Hyper-Threading) |
| GPU | Intel HD 620 |
| Operating System | Windows 10 |
| Weight |
3.44 pounds
(1560 grams)
|
| Release Date | June 2016 |
Buy this laptop:
Dell Inspiron 13.3" FHD 2-in 1 Laptop (7th Generation Intel Core i5, 8GB DDR4 RAM, 1TB HDD)
For $489.00 on Amazon (As of May 23, 2026, 01:52 PST - Details)
For $489.00 on Amazon (As of May 23, 2026, 01:52 PST - Details)
The Dell Inspiron i5378-2885GRY is on the following charts:
Laptops Touch Screen Laptop Comparison Best Laptops for less than 500 Dollar Best Laptops for less than 1000 Dollar Dell Laptop Comparison
Dell Inspiron 5570
Dell Inspiron 5575
Lenovo IdeaPad 320
HP
Dell Inspiron i3542-5000BK