A high-end Acer touch screen laptop .
| Acer Aspire R 15 (R5-571TG-7229) | |
| Brand | Acer |
| Screen | 15.6 inches |
| Screen Surface | Glossy |
| Touchscreen | Yes |
| Pixels | 1920 x 1080 |
| Display Technology | ? |
| Brightness | ? cd/m2 |
| Refresh Rate | ? Hz |
| Storage | 256 GB(All HDs and SSDs combined) |
| Solid State Drive | 256 GB |
| Ram | 12 GB |
| CPU | Intel Core i7-7500U 2.7 GHz (7th gen Kaby Lake Dual-Core with Hyper-Threading) |
| GPU | NVIDIA GeForce 940MX |
| Operating System | Windows 10 |
| Weight |
4.74 pounds
(2150 grams)
|
| Release Date | ? |
Razer Blade 15 Base
Acer Predator Helios 300 PH315-52
HP Pavilion Gaming 15-dk0041nr
LG Gram 2in1
Lenovo Yoga 720
The Acer Aspire R 15 (R5-571TG-7229) is on the following charts:
Laptops Touch Screen Laptop Comparison Acer Laptop Comparison